sağlıklı yaşam

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Yapılması Gereken 10 Şey

Sağlıklı ve uzun bir ömür herkesin en büyük isteğidir. Sağlıklı bir yaşam için günlük hayatta yapılabilecek ufak değişikliklerle hastalıksız, sağlıklı, mutlu ve uzun bir hayat yaşamak mümkün. Ama bunun için sabır ve emek vermek gerekiyor. Biz de sizlere sağlıklı beslenirken yapılması gerekenleri derledik.

sağlıklı yaşam için koş


1- Sağlıklı ve Dengeli Beslenmek

Dengeli beslenmek, her öğünden azar azar sık yemektir. Güne kahvaltı ile başlamak sağlıklı yaşam için vazgeçilmez, değişmez öğündür. Sağlıklı beslenmek için mevsim meyve ve sebzelerinden tüketmek oldukça yararlıdır. Ek destek veya ortam gerektirmez. Günde 3 ana öğün ve 3 de ara öğün yapmak gerekir. Gün içinde 1.5 – 2 Litre su içmek, ara öğünlerde mevsim meyvelerini yemek, yağ oranı düşük, karbonhidrat ve protein oranı orantılı yiyecekler yemek, hızlı ve çabuk yapılan, içindeki kullanılan malzemelerin ne olduğunu bilmediğiniz yiyeceklerden uzak durmak gereklidir.

sağlıklı yaşam için düzenli kahvaltı


2- Sigara ve Alkolden Uzak Durmak

Sigara asla içilmemeli, içen bireylerin bırakmak için destek almaları gerekir. Kapalı ortamlarda içilen sigara dumanı tekrar tekrar solunduğu için çok daha fazla sağlığa zararlıdır. Kronik astım hastaları için ciddi sağlık sorundur. Çocuklar yanında asla içilmemelidir. Sigara, solunum yolu hastalıklarına, akut astım, kanser ve benzeri gibi hastalıklara yol açmaktadır. Alkol, sigara gibi bağımlılık yapan ve beyinde “Karar verme” yetisini bozan, beynin denge merkezini geçici olarak bozarak ciddi yaralanmalara yol açar. Alkol, karaciğer enzimlerini bozar, karaciğer sağlığı açısından olumsuz sonuçlar yaratır. karaciğer yağlanması ve daha fazla hayat kalitesini bozarak zarar verir. Çocuklarda beyin gelişimini yavaşlattığı, durdurma gibi sorunlar yaratır.

sigara ve alkol


3- Sağlıklı ve Düzenli Uyumak

Düzenli uyumak, bağışıklık sistemimiz için en önemli olanıdır. Düzensiz uykuya sahip olan insanların bağışıklık sistemleri zayıf, sağlıkları bozuk ve dengesizdir, çabuk hasta olabilme ihtimalleri yüksektir. Günde en az 7 saat , en fazla 9 saat uyumak yeterlidir.

sağlıklı yaşam için düzenli uyku


4- Güneşlenmek

Güneşlenmek, güneşin ışınlarından gelen D vitaminini kemik yapısında önemli rol oynar. Güneşin en çok D vitaminini 11:00 – 13:00 saatleri arasında almak mümkündür. D vitamini aynı zamanda antioksidandır, bağışıklık sistemini destekler. Güneş ışınları bazı insanları rahatsız eder, deri hastalıklarına yol açabilir, dikkat edilerek güneşlenmek tavsiye edilir.

Güneşlenmek


5- Beyin Oyunları

Beyin oyunları, bulmaca, hafıza teknikleri ile beynimizi aktif tutmak, geliştirmek ve beyin sağlığı için önemlidir. Alzheimer hastalığına yakalanmamak için tavsiye edilir. Her gün okuyacağınız 20 sayfalık bir kitap, yemeklerinizde kullanacağınız baharatlar beynin aktif kalmasına ve beyin sağlığına yardımcı olur.

sağlıklı yaşam için koş beyin oyunları


6- Sağlıklı Yaşam İçin Spor Yapmak

Vücudun sağlıklı spora en hazır olduğu vakit akşamdır. Ancak her zaman spor yapılabilir. Bacak, karın, kol, göğüs ve bel kaslarını çalıştıracak hareketler oldukça önemlidir. Hayatınız boyunca yapacaksanız günde 10 dakikalık hafif tempo koşu ve 10 dakikalık (Mekik, yan mekik, ayak gerdirme) hareketleri sağlıklı olmak için yeterli olur. Haftada 3 kez spor yapabiliyorsanız en az 20 dakika, daha az zaman ayırıyorsanız en az 45 dakika olmalıdır.

sağlıklı yaşam için spor yapmak


7- Kendinizi Keşfedin

Özellikle duşta ve duş aldıktan sonra vücudu kontrol etmek, yeni yumruları, ben’leri tespit etmekte yararlıdır. Meme kanserini ve yeni çıkan, şekil değiştiren nevüsleri (Ben’leri) erken tespit etmek erken tanı için ve sağlığımızda büyük rol oynar.

Kendinizi Keşfedin


8- Aşı Takvimine Uymak

Artık her sağlıklı yetişkinlerin bir aşı takvimi var. Korunabileceğimiz aşısı olan hastalıklardan korunmalıyız. Her yıl ölümlere yol açan, iş gücümüzü etkileyen mevsimsel gribe karşı mutlaka aşı olmalıyız. Kronik hastalıkları olanlara pnömoni aşısı, zona aşısı öneriliyor. Her 10 yılda bir tetanoz aşısı olmak gerekir. Rahim ağzı kanserinden korunmada kız çocukları başta olmak üzere tüm çocuklara HPV aşısı yaptırılmalıdır.

Aşı Takvimine Uymak


9- Stresin Üstesinden Gelmek

Stresle baş etmenin sağlıklı yollarını bulun, Çünkü stres hormonları bağışıklık sistemine ve sağlığınıza zarar verir. Yoga, müzik dinlemek, yürüyüş yapmak, düzenli gülmek ve masaj gibi yöntemlerle stresle mücadele ederek bağışıklık sisteminizi destekleyebilirsiniz. Sosyal ilişkilerin iyi olması, kişinin sevdikleriyle birlikte olması, kucaklaşmalar, stres ve gerilimi azaltır. Kucaklaşma ile kişi yalnızlık ve korkularını yener, sevildiğini hisseder. Mutlu olmak stresle başa çıkmada önemlidir. Sağlıklı birey olmak için stresin üstesinden gelmemiz şarttır.

Stresin Üstesinden Gelmek

Önerilen İçerik: Diş Ağrısı İçin Okunması Gereken Dua

infoburda.com / Sağlık

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here