en büyüleyici yerler

Dünyanın En Büyüleyici ve Sıra Dışı 10 Yeri 

Yaz tatilinde deniz, kum, güneş klişesinden sıkıldınız mı? Farklı yerler görüp fakat herkesinde dikkatini çekebileceği şeyler mi arıyorsunuz? İşte tam size göre fikirlerimiz, farklı görünümleri, tarihi yapıları ve devasa boyutları ile insanları hem şaşırtıp hem de büyüleyen esrarengiz doğa harikaları.Dünyanın En Fantastik Yerlerini İnfoBurda.Com Ailesi olarak sizler için derledik. İşte Dünyanın En Büyüleyici ve Sıra Dışı 10 Yeri;


1- Thorsmork 

Thórsmörk, İzlanda’da İskandinav tanrısı Thor’un adını taşıyan bir dağ sırtıdır. İzlanda’nın güneyinde, buzullar Tindfjallajökull ve Eyjafjallajökull arasında yer almaktadır. Büyüleyici manzarası ve nefes kesen yüksekliği turistlerin her zaman favori mekanı olmuştur. Adrenalinin yüksek olduğu, heyecanı bol anlar yaşamak için tavsiye ettiğimiz mekanların arasında listemizde ilk sırada.


2 – Ateş Böceği Mağaraları

Waitomo Glowworm Mağaraları cazibe merkezi Yeni Zelanda’nın Kuzey Adası’ndaki Waitomo’daki bir mağaradır. Sadece Yeni Zelanda’da bulunan bir ateş böceği türü olan Arachnocampa luminosa nüfusu ile bilinir. Bu mağara, Ruakuri Mağarası ve Aranui Mağarası’nı içeren Waitomo Mağaraları sisteminin bir parçasıdır. Mağara içindeki ateş böcekleri göz kamaştırır, loş bir ortam yaratır. Sıra dışı bir fotoğraf çekilmek isteyenler için tavsiye ettiğimiz bu mağara listemizde ikinci sırada.


3 – Antilop Kanyonu

Antilop Kanyonu, ABD’nin güneybatısındaki en çok ziyaret edilen ve en çok resmi çekilen kanyonudur. Antilop Kanyonu, erozyon sonucu oluşmuş olup Arizona’da bulunmaktadır. Antilop Kanyonu’nun Navajo dilindeki adı “Tse’ bighanilini” dir ve “suyun taşların arasından aktığı yer” anlamına gelir. Taşların dokusunun yumuşak duruşu insanlara gördükleri en farklı taşı sunmakta. Bir taşın bu kadar yumuşak aşınması akıl almaz estetik duruşu hayretle izlemeye davet ediyor adeta. Bu tür estetik ve yumuşak kanyon görmek isteyenler için tavsiye ettiğimiz bu kanyon listemizde üçüncü sırada yer alıyor.

 


Güney Amerika’da, Tepuy Platosu’ndaki PKeİM tepelerinin en yüksek doruğudur. İlk olarak İngiliz araştırmacı Sir Walter Raleigh tarafından 1596 yılında keşfedilmiş. Dağın doruğu, 400 metrelik uçurumların üstünde 31 kilometre karelik bir alan kaplamakta. Görenleri “Bu dağları birisi bıçakla mı kesti?” dedirten şekilde ve üstünün düz oluşu da bu fikri destekliyor. Değişik fikirlerini gerçekleştirmek için tavsiye ettiğimiz bu dağ listemizde dördüncü sırada yer alıyor.


5 – Kristaller Mağarası 

Kristallerin Mağarası veya Dev Kristal Mağarası Meksika`nın Naica Mine bölgesinin altındadır ve 300 metre yüksekliğindedir. İçerisinde dev Selenit Kristalleri bulunmaktadır. Bu kristaller şimdiye kadar görülmüş en büyük kristallerdendir. Sıra dışı bir mağara devasa kristaller ile çok farklı anılarınız arasında yer alabilir. Farklı ve sıra dışı anılarınız için tavsiye ettiğimiz bu egzotik mağara listemizde beşinci sırada yer alıyor.


6 – Avenue Of The Baobabas

Endemik bir ağaç türü olan Baobabas Madagaskar denince akıla gelen egzotik türlerden sadece birisi. Halkın güler yüzlülüğü ile gelen turistlerin memnuniyeti ile gün batımı ve gün doğumunu izlenebilecek en güzel yerlerden birisidir. Gün doğumunu veya gün batımını izlemek için tavsiye ettiğimiz bu endemik ağaç listemizde altıncı sırada yer alıyor.


 

7 – Su Altı Şelaleleri

Hint Okyanusu’nda bulunan adalar ülkesi Mauritius dünyanın en ilginç doğa olaylarından birine ev sahipliği yapıyor. Mauritius’ta okyanusun içindeki şelale, görüntüsüyle insanları büyülüyor. Büyüleyici yapısı ile insanoğluna “Su altında nasıl bir şelale olabilir ki ?” dedirten cinsten bir gezi yeri. Şelaleyi görmek için tavsiye ettiğimiz esrarengiz olaylar sonucunda var olan şelale listemizde yedinci sırada yer alıyor.


8 – Bagan Tapınakları

Marco Polo, günümüzde Myanmar’ın en önemli turistik yerlerinden birisi olan Bagan’dan “Çınlayan çanlar ve hışırdayan keşiş cüppelerinin sesleriyle yaşayan yaldızlı bir şehir” olarak bahseder. Burası, bir zamanlar günümüz Myanmar’ın oluşumuna kaynaklık eden Pagan Krallığının başkenti idi. Bugünse, 42 km2’lik bir alanı içeren arkeolojik bir bölge olup, çoğu 11 ve 12. yüzyıllardan kalma 2000’nin üzerindeki Budist tapınak, pagoda, stupa ve diğer harabelere ev sahipliği yapıyor. Myanmar halkı ve krallarının dinlerine olan bağlılığının nişanesi olan yüzlerce yıllık tapınakların Bagan ovasına yayılan görüntüsü muhteşem. Binlerce tapınak Asya’nın en zengin arkeolojik alanlarından birini oluşturuyor ve yeryüzünde başka yerlerde görülmeyen manzaralar sunuyor. Bagan tapınakları listemizde sekizinci sırada yer alıyor.


9- Gökkuşağı Tepeleri

Doğanın Çin`e bahşettiği mucizelerden Gökkuşağı Dağları 80 milyon yıldır orada ve hâlâ milyonlarca insan böyle bir güzelliğin varlığından haberdar değil. Jeolojik dünya harikası Gökkuşağı Dağları Çin’in Zhangye Danxia Jeolojik Parkı sınırlarında yer alıyor. Dağları dünya çapında şöhrete kavuşturan özelliği tepelerindeki gökkuşağını andıran renk cümbüşü. Dağa renklerini veren aslında mineraller… Zeminin barındırdığı kırmızı, yeşil, sarı ve mavi mineraller dağları da gökkuşağı rengine boyamış. En renkli fotoğraflara ev sahibi yapacağını düşündüğümüz içi bu dağlar listemizde dokuzuncu sırada yer alıyor.


10 – Hallstatt

Hallstätter Gölü’nün güney batısında, Salzburg ve Graz şehirlerinin arasında bulunan Hallstatt 7000 senelik zengin bir geçmişe sahip. … Yaklaşık 1000 kişilik bir nüfusa sahip olan ve Avusturya’nın en eski köyü olan Hallstatt, uzun zamandır keşfedilmeyi bekleyen ve özellikle son yıllarda değeri bilinen bir mirastır. Değerli dünya mirasımızı görmek için bu küçük eski tarihi kasaba listemizde onuncu sırada yer alıyor.


Önerilen İçerik : Ölmeden Önce Okunması Gereken 10 Kitap

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here